نور پردازی سه بعدی

3D Mapping

تری دی مپینگ یا پروجکشن مپینگ ترکیبی از نور و تصویر همراه با صدا و موسیقی است که به واسطه آن می توان احجام و سطوح نامتعارف را به سطوح نمایشی ویدئویی تبدیل کرد و با ارائه تصاویر و طرح های سه بعدی بر روی سطوح هماهنگ با موسیقی مناسب تصاویر نمایشی متفاوتی عرضه کرد.

این سطوح می توانند سطوح پیچیده ی صنعتی، دکورهای نمایشی و یا نمای ساختمان ها باشند. در این تکنیک تصاویر دو یا سه بعدی مجازی توسط نرم افزارها و سخت افزارهایی بر روی این سطوح بصورت واقعی نقش می بندد و نرم افزار با کنترل پروژکتور می تواند تصاویر را با دقت بالا با سطوح حجم هماهنگ و پخش نماید. این تکنیک توسط هنرمندان جهت ایجاد عمق و توهمات نوری/حرکتی جهت جذب مخاطب و یا معرفی برند خاص و یا محصولات آن استفاده می شود.

ویژگی های 3D mapping

ویژگی این تکنیک این است که به طور خاص برای یک سطح ساختمانی مشخص طراحی و برنامه ریزی می شود و تصاویر سه بعدی با طرح داستانی مشخصی ساخته می شوند و هماهنگ با نور و صدا و موسیقی در مدت زمانی کوتاه و مختصر به تولید یک اثر هنری منجر می گردد.

تاثیر حسی آن نیز بدین جهت بیشتر است که با این تکنیک از نظر صوتی و تصویری فضایی متفاوت برای مخاطب ایجاد می شود و از همین رو در نمونه های خارجی آن که تاکنون در آلمان و انگلستان اجرا شده است بیشتر تاکید بر موسیقی است و تجربه این تکنیک برای موضوعات ارزشی همچون انقلاب اسلامی و شهدای ترور اهمیت دارد و می تواند آغازی برای کارهای جدی تر باشد.

 اجرای نور پردازی سه بعدی توسط هماهنگ سازی چندین دستگاه ویدئو پروژکتور با یکدیگر و ایجاد تصویر یکپارچه با به کارگیری چندین نرم افزار فوق حرفه ای بر روی نمای ساختمان.

مناسب برای افتتاح  فروشگاه و پروژه های معماری ، آثار باستانی و یا هر ساختمان مورد نظر شما که جشن و مراسم شما مربوط به آن می باشد.

اجرای نورپردازی سه بعدی بر روی لوگو یا آرم و برند تجاری شما به معرفی هر چه بهتر آن و ارتقاء برندینگ کسب و کار شما کمک می کند.

برای یک رونمایی با شکوه از محصول خاص خودتان یا ایجاد جذابیت به ماکت سرد و بی روح محصولات تان در نمایشگاه ها و شو روم ها می توانید توجه ویژه ای به تری دی مپینگ مفهومی به عنوان یک گزینه پر رنگ داشته باشید.

پروژه های انجام شده

نمونه های متعددی از تری دی مپینگ در ایران و جهان انجام شده است. بعنوان مثال از پروژه های انجام شده در ایران توسط استودیو JK می توان موارد زیر را نام برد: