جلوه های ویژه

سفارش ساخت جلوه های ویژه کامپیوتری_VFX استودیو JK,جواد خیری

ساخت جلوه‌های ویژه دیداری یا بصری

جلوه‌های ویژه بصری یا جلوه‌های ویژه دیداری (به انگلیسی: Visual effects) (مخفف انگلیسی: VFX) یا جلوه‌های ویژه تصویری در صنعت ساخت فیلم به اقداماتی برای ایجاد یا دستکاری در نماهای مختلف گفته می‌شود. جلوه‌های ویژه بصری در واقع ترکیبی از نماهای واقعی و تصاویر غیر واقعی از محیط است و به دلیل اینکه ساخت محیط واقعی به آن شکل، غیرعملی، گران و خطرناک است از جلوه‌های ویژه بصری استفاده می‌شود. امروزه این تصاویر با استفاده از نرم‌افزارهای ساخت پویانمایی و شبیه‌ سازی رایانه‌ ای انجام می‌شود.

نمونه های تولید شده طراحی شده جلوه های ویژه استودیو انیمیشن JK

تفاوت اصلی انیمیشن با جلوه های بصری را میتوان اینطور بیان نمود که ، جلوه های بصری تمام تلاشش واقع گرا (Realistic) ساختن تصاویر است. محصول این تفاوت در کاربرد آنهاست که انیمیشن صرفا جنبه کارتونی و فانتزی دارد و جلوه های ویژه بصری کاربردی سینمایی و کاملا واقع گرایانه
امروزه اگر ساخت یک جلوه ویژه در مقابل دوربین بطور زنده غیرممکن یا دارای هزینه زیادی باشد از جلوه‌ های ویژه بصری استفاده می‌شود. جلوه‌های ویژه شامل کامپوزیت، روتوسکوپی، انیمیشن، ترکینگ و … است که اکثرا ساخت آنها نیز گران قیمت است و به هزینه تولید فیلم‌های هالیوودی مبلغ چشمگیری می‌افزاید.
در ایران با نام های جلوه های ویژه بصری و جلوه های ویژه  تصویری از آن یاد میشود که اصطلاحا ویژوال افکت نیز به آن میگویند اخیرا CGI نیز یکی از نام های آن شده . در صنعت سینما پدیده نوعی ست که به کمک کامپیوتر ها خلق می شود که بعضی به آن جلوه های ویژه کامپیوتری نیز می گویند . اگر نگاهی گذرا به روند رشد جلوه های ویژه در ایران بیندازیم می بینیم که جلوه های ویژه در سینمای ایران به شکل بومی رشد و ارتقا یافته است. بدین ترتیب که توسط تیم های جلوه های ویژه ایتالیایی در چند فیلم ایرانی قبل از انقلاب مطرح شد و سپس با خلاقیت و زحمات فردی دست اندرکاران این حرفه پیشرفت کرد. برخی از کلیات تکنیک ها از سینمای غرب گرفته شد و برخی دیگر زاده ذهن خلاق معدود متخصصان این حرفه در آن دوره بوده است . با پیدایش سینمای جنگ، نیاز بیشتری به این حرفه احساس شد؛ به ویژه در بخش انفجارات. بنای انفجارات امروزی سینمای ما با استفاده از مواد نظامی جنگی ، به همان دوره باز می گردد. امروزه ، استودیو انیمیشن JK با مدیریت جواد خیری با در دست داشتن تجهیزات روز دنیا و با کمک تیم حرفه ای در زمینه جلوه های بصری سینمایی امیدوار است بتواند عرصه بزرگی را در این زمینه رقم بزند و تحولی عظیم در ساخت تیزرها و انیمیشن های سینمایی بوجود آورد .